,,Za życiem''
Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”
Celem ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” jest wsparcie rodzin, realizowane na kilku płaszczyznach, w tym:
· zapewnienie dostępu do informacji w zakresie rozwiązań wspierających rodziny oraz kobiety w ciąży,
· zapewnienie kobietom w ciąży dostępu do diagnostyki prenatalnej,
· zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, ze szczególnym uwzględnieniem ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych,
· zapewnienie dostępu do poradnictwa w zakresie rozwiązań wspierających rodzinę,
· zapewnienie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
· zapewnienie odpowiednich świadczeń opieki zdrowotnej dla dziecka, ze szczególnym uwzględnieniem dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
· zapewnienie dostępu do usług koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu,
· zapewnienie możliwości przeprowadzenia porodu w szpitalu III poziomu referencyjnego,
· zapewnienia innych świadczeń, w tym w zakresie wspierania rodziny i pieczy zastępczej.
Jednorazowe świadczenie
Gmina odpowiedzialna jest za przyznawanie i wypłacanie jednorazowego świadczenia
z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu. Świadczenie wynosi 4000 zł.
Prowadzeniem postępowań w sprawie tych świadczeń w Cieszynie zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych, ul. Skrajna 5, pok. nr 11, tel. 33 479 49 40.
Wsparcie asystenta rodziny
Rodziny z dzieckiem, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, a także kobiety w okresie ciąży, porodu i połogu, w szczególności kobiety w ciąży powikłanej oraz w sytuacji niepowodzeń położniczych są uprawnione do poradnictwa w zakresie:
· przezwyciężania trudności w pielęgnacji i wychowaniu dziecka,
· wsparcia psychologicznego,
· pomocy prawnej,
· dostępu do rehabilitacji społecznej i zawodowej oraz świadczeń opieki zdrowotnej.
Poradnictwo w tym zakresie koordynowane jest przez asystentów rodziny zatrudnionych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Cieszynie.
W celu uzyskania pomocy ze strony asystenta rodziny, osoby uprawnione powinny złożyć wniosek do Kierownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.
- Ulotka informacyjna, (pdf, 146 KB)
- Informator Ministerstwa Zdrowia, (pdf, 570 KB)
- Wniosek, (pdf, 694 KB)