Opis działalności i cele Dziennego Domu Senior+
W czerwcu 2023 roku gmina Cieszyn zawarła umowę z Wojewodą Śląskim o dofinansowanie z budżetu państwa zadania realizowanego w ramach programu wieloletniego „Senior +” na lata 2021 – 2025 (edycja 2023) Moduł I: Utworzenie lub wyposażenie placówki „Senior +”.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków budżetu państwa w kwocie 121.530,00 zł.
Całkowity koszt zadania wyniósł 280.693,18 zł.
W ramach zadania wykonano roboty budowlane w pomieszczeniach budynku Żłobków Miejskich przy ul. Moniuszki 13 w Cieszynie, przeznaczonych na Dzienny Dom "Senior+" oraz dokonano zakupu niezbędnego wyposażenia Dziennego Domu "Senior+".
W wyniku inwestycji w budynku Żłobka nr 2 w Cieszynie utworzony został Dzienny Dom „Senior+” z 15 miejscami dla seniorów.
Dzienny Dom "Senior+" mieści się w strukturze organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie. W listopadzie 2023 roku Rada Miejska Cieszyna podjęła uchwałę w sprawie utworzenia jednostki organizacyjnej pomocy społecznej Gminy Cieszyn - ośrodka wsparcia pod nazwą Dzienny Dom „Senior+” oraz połączenia go z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Cieszynie.
Uczestnikami Dziennego Domu są mieszkańcy Cieszyna, nieaktywni zawodowo, którzy ukończyli 60 rok życia, w szczególności osoby samotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, wymagające niwelowania faktycznych lub potencjalnych, negatywnych skutków starzenia się w postaci spadku wraz z wiekiem ich samodzielności w zaspakajaniu potrzeb życiowych,
w tym szczególnie potrzeb społecznych, a także osoby wymagające wsparcia w organizowaniu i aktywnym spędzaniu czasu wolnego.
Dzienny Dom „Senior+” zapewnia ofertę usług od poniedziałku do piątku, w godzinach od 7.00 do 16.00.
Podstawowy zakres usług świadczonych w Dziennym Domu Senior+ obejmuje usługi:
· socjalne (3 posiłki, w tym jeden gorący),
· edukacyjne (zajęcia komputerowe oraz z obsługi telefonu komórkowego),
· kulturalno-oświatowe (wyjścia do kina, teatru lub na wydarzenia organizowane przez instytucje kultury, spotkania okolicznościowe - obchody świąt, urodzin, imienin, spotkania tematyczne oraz spotkania z ciekawymi ludźmi),
· aktywności ruchowej i sportowo-rekreacyjne (gimnastyka ruchowa, zajęcia z rehabilitantem, zajęcia usprawniające grupowe i indywidualne, spacery i zajęcia na siłowni na "pod chmurką", wycieczki, w tym z przewodnikiem),
· aktywizujące społecznie (spotkania integracyjne międzypokoleniowe, wewnątrzpokoleniowe, wolontariat, czytanie książek, prasy, oglądanie filmów i telewizji, gry towarzyskie),
· terapii zajęciowej (zajęcia z terapeutą zajęciowym, w tym kulinarne, artystyczne, wokalno-muzyczne).
W utworzonym Dziennym Domu "Senior+" seniorzy uzyskają wsparcie środowiskowe, będą mogli aktywnie spędzać czas, będą również angażowani i aktywizowani w kierunku działań samopomocowych i działań na rzecz środowiska lokalnego.
Uczestnicy Dziennego Domu zwiększą zakres swojej samodzielności życiowej, uzyskają poprawę kondycji umysłowej, psychicznej i fizycznej. Poprzez współuczestnictwo w różnych zajęciach i wydarzeniach seniorzy zyskają poczucie przynależności do grupy, nawiążą nowe kontakty, w tym również z otoczeniem i środowiskiem lokalnym.
Planowane działania będą służyć także zacieśnianiu i budowaniu więzi międzypokoleniowych poprzez nawiązanie współpracy z sąsiadującym Żłobkiem Miejskim, przedszkolami i szkołami podstawowymi, organizacjami pozarządowymi - czytanie książek dzieciom, współuczestnictwo w imprezach okolicznościowych, przedstawieniach, koncertach, wspólne wyjścia na spacer, organizowanie upominków dla seniorów.
Planowane są również działania służące integracji wewnątrzpokoleniowej – uczestnictwo w Dziennym Domu służyć będzie takiej integracji, ponadto planowane jest organizowanie spotkań z mieszkańcami domów pomocy społecznej, udział w różnych wydarzeniach dedykowanych seniorom.
Dzienny Dom "Senior+" spełnia standardy określone w Programie wieloletnim "Senior+" na lata 2021 - 2025. Wszystkie pomieszczenia ośrodka wsparcia wyposażone są w stosowne meble, sprzęty i artykuły, tak by stworzyć uczestnikom dogodne warunki do spędzania czasu wolnego i korzystania z oferty programowej Dziennego Domu.
Łączna powierzchnia wszystkich pomieszczeń w ośrodku wynosi 151,18 m2 (powierzchnia na jedno miejsce 10,08 m2.).
Ośrodek obejmuje następujące pomieszczenia:
· pomieszczenie ogólnodostępne pełniące funkcję sali spotkań i jadalni połączone z aneksem kuchennym (49,68 m2),
· pomieszczenie do utrzymania i zwiększania aktywności ruchowej (39,12 m2),
· szatnia (18,70 m2),
· biuro (5,29 m2),
· 2 łazienki dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym jedna dla kobiet, jedna dla mężczyzn, każda wyposażona w prysznic,
· umywalkę i toaletę, uchwyty, krzesełka prysznicowe, z odpowiednim miejscem manewrowym dla wózków inwalidzkich (7,11 m2 i 15,66 m2),
· korytarz (8,54 m2),
· wiatrołap (7,08 m2).
Gmina zapewnia także zainteresowanym seniorom usługę dowozu do i z ośrodka, a w szczególności osobom mającym trudności w poruszaniu się.
Dzienny Dom "Senior+" funkcjonuje w budynku usytuowanym w miejscu dostępnym dla seniorów, jego wszystkie pomieszczenia zlokalizowane są na parterze i są przystosowane do potrzeb oraz możliwości osób niepełnosprawnych. Dostęp do pomieszczeń zapewniony jest przez wejście od strony ul. Moniuszki, które przystosowane jest do korzystania przez osoby ze szczególnymi potrzebami. W pomieszczeniach jest dużo miejsca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla osób z dysfunkcją słuchu zakupiono pętlę indukcyjną. Zakupiony sprzęt, taki jak telewizor, posiada możliwość uruchomienia audiodeskrypcji dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu.
Planowane rezultaty:
- nabycie i/lub poszerzenie kompetencji cyfrowych,
- usprawnienie pamięci i koncentracji.
- integracja uczestników,
- integracja ze społecznością lokalną,
- uczestnictwo w kulturze,
- rozwijanie zainteresowań,
- zdobycie i poszerzenie wiedzy z różnych dziedzin (np. w zakresie profilaktyki zdrowia, bezpieczeństwa).
- usprawnienie funkcji ruchowych,
- poprawa i utrzymanie sprawności organizmu,
- zapobieganie chorobom,
- zwiększenie znajomości miasta i regionu,
- pogłębienie wiedzy o Śląsku Cieszyńskim,
- integracja uczestników,
- integracja ze społecznością lokalną.
- integracja międzypokoleniowa,
- integracja wewnątrzpokoleniowa,
- poprawa poczucia własnej wartości,
- zwiększenie aktywności.
- rozwijanie aktywności twórczej,
- poznanie różnych technik plastycznych,
- rozwój kreatywności,
- rozwijanie zainteresowań.