XX edycja Szkoły Wczesnej Profilaktyki
XX edycja Szkoły Wczesnej Profilaktyki
W dniach 26 - 27 listopada 2015 roku w Cieszynie odbyła się kolejna jubileuszowa XX edycja Szkoły Wczesnej Profilaktyki organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, we współpracy z Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Cieszynie.
Tym razem cykl warsztatów SzWP obejmował zagadnienia związane z profilaktyką uzależnień, zwracając szczególną uwagę na narkotyki i dopalacze oraz tematy związane z przemocą w rodzinie i w środowisku rówieśniczym. Zrealizowano także zajęcia mające na celu wyposażanie dzieci w podstawowe kompetencje psychospołeczne, które są istotne, aby przyjmować prawidłowe postawy społeczne. Najmłodsi uczniowie cieszyńskich szkół mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat zdrowego stylu życia oraz alternatywnych form spędzania wolnego czasu.
Jak co roku warsztaty SzWP zwracały szczególną uwagę na wspieranie właściwej komunikacji w grupie, zapobieganie odrzuceniu i atomizacji grupy, integrowanie zespołów klasowych wokół pozytywnych wzorców i wartości, przede wszystkim: wzajemnego szacunku i tolerancji. Ponadto, miały na celu wsparcie młodych ludzi w procesie poszukiwania, bądź tworzenia własnego systemu normatywnego.
Warto podkreślić, iż zajęcia były prowadzone głównie w formie dramy brytyjskiej, co pomogło zaangażować uczniów w historię „bohatera”, i tym samym zdobyć odpowiedź na wiele trudnych pytań, a nawet rozwiązać poważny problem, z którym borykał się „bohater”. Doświadczenie zdobyte podczas realizacji dwudziestej edycji SzWP pozwala nam stwierdzić, iż zaangażowanie uczniów w „profilaktyczną historię” jest dla dzieci i młodzieży niezwykle atrakcyjne. Istotne także jest to, iż zajęcia angażowały wszystkich członków klasy, nie tylko tych, ogólnie uznawanych za aktywnych, ale i tych „słabszych”.
Zajęcia przeprowadzone były przez osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz długoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, cieszące się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i wychowawców oraz pedagogów szkolnych.
Z XX edycji „Szkoły” skorzystali również dorośli. Osoby, które uczestniczyły w zajęciach, to osoby pracujące w obszarze uzależnień, przemocy i w punktach konsultacyjnych oraz pracownicy socjalni.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania XX SzWP: Dyrekcji Gimnazjum nr 3, wszystkim osobom biorącym udział w zajęciach, przede wszystkim dzieciakom za aktywny i efektywny udział w zajęciach oraz prowadzącym - po raz kolejny Nas nie ZAWIEDLI.
Dwie dekady funkcjonowania SzWP pozwalają stwierdzić, jak ważne jest, aby podejmować podobne inicjatywy w lokalnym środowisku. Potwierdzają to, nie tylko tak liczne zgłoszenia na „Szkołę”, ale przede wszystkim zaangażowanie, jakie wnoszą wszystkie osoby biorące w niej udział. W tej edycji brało udział ponad 400 osób.
Mamy wielką nadzieję, że w kolejnych latach jeszcze więcej osób zaangażuje się w SzWP, zarówno uczestników, jak i organizatorów. Działania podejmowane na większą skalę pozwolą w jeszcze większym stopniu zniwelować negatywne skutki patologicznych zachowań, uzależnień, przemocy, czy nietolerancji wobec drugiego człowieka.
Do zobaczenia za rok !