Aktualności
Nieodpłatna pomoc prawna i mediacja w Powiecie Cieszyńskim
2021-04-15
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA I NIEODPŁATNA MEDIACJA
W POWIECIE CIESZYŃSKIM
Informujemy, iż z powodu zagrożenia związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19 nieodpłatna pomoc prawna nadal jest udzielana telefonicznie lub za pośrednictwem innych środków porozumiewania się na odległość.
Szczegółowe informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej znajdują się na stronie BIP Starostwa Powiatowego pod linkiem https://bip.powiat.cieszyn.pl/artykul/265/7599/pomoc-prawna
Zgodnie z ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 roku o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej w Powiecie Cieszyńskim jest udzielana nieodpłatna pomoc prawna.
W ramach nieodpłatnej pomocy prawnej można uzyskać informacje w zakresie:
- prawa pracy,
- prawa cywilnego,
- prawa karnego,
- prawa administracyjnego,
- prawa ubezpieczeń społecznych,
- prawa rodzinnego,
- prawa podatkowego,
- prawa celnego
- prawa dewizowego,
- prawa handlowego,
- prowadzenia działalności gospodarczej, po złożeniu oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
OSOBY UPRAWNIONE
Uprawnionymi do korzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej są osoby fizyczne, które nie są w stanie ponieść kosztów za odpłatne usługi prawnicze (w tym również osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku), po złożeniu stosownych oświadczeń bezpośrednio przed udzieleniem pomocy.
REJESTRACJA
W celu uzyskania pomocy w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej należy dokonać wcześniejszej rejestracji pod wskazanym przez Starostę nr tel. (33) 4777 239 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 15:30) bądź elektronicznie https://np.ms.gov.pl/%C5%9Bl%C4%85skie/cieszy%C5%84ski
Kobiecie, która jest w ciąży udzielanie pomocy prawnej odbywa się poza kolejnością.
Godzina umówionej porady prawnej, wskazana podczas telefonicznej rejestracji, jest orientacyjna i może ulec zmianie. Z ważnych powodów dopuszcza się ustalenie innej kolejności udzielania pomocy, o czym zadecyduje osoba udzielająca pomocy prawnej.