Aktualności
Specjalistyczne usługi opiekuńcze - umowa zlecenie
2020-12-16
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie poszukuje kandydatów do wykonywania specjalistycznych usług opiekuńczych
na stanowiska:
- psychologa, pedagoga, logopedy, terapeuty zajęciowego, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej, specjalisty w zakresie rehabilitacji medycznej, fizjoterapeuty,
- oligofrenopedagoga,
- neurologopedy.
Charakter umowy: umowa zlecenie.
Miejsce wykonywanej pracy: w miejscu zamieszkania świadczeniobiorców Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie.
Ogólny zakres świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych:
Na podstawie Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 r. w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (Dz. U. z 2005, Nr 189, poz. 1597 i 1598 ze zm.).
- Uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia, zwłaszcza kształtowanie umiejętności i zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, oraz wspieranie, także w formie asystowania w codziennych czynnościach życiowych.
- Interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, w tym pomoc w radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych - poradnictwo specjalistyczne, interwencje kryzysowe, wsparcie psychologiczne, rozmowy terapeutyczne, ułatwienie dostępu do edukacji i kultury, doradztwo, koordynacja działań innych służb na rzecz rodziny, której członkiem jest osoba uzyskująca pomoc w formie specjalistycznych usług, kształtowanie pozytywnych relacji osoby wspieranej z osobami bliskimi, współpraca z rodziną - kształtowanie odpowiednich postaw wobec osoby chorującej, niepełnosprawnej.
- Pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, w tym w uzyskaniu świadczeń socjalnych, emerytalno-rentowych oraz w wypełnieniu dokumentów urzędowych.
- Wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, w tym zwłaszcza w szukaniu informacji o pracy, pomoc w znalezieniu zatrudnienia lub alternatywnego zajęcia, w szczególności uczestnictwo w zajęciach warsztatów terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej, środowiskowych domach samopomocy, centrach i klubach integracji społecznej, klubach pracy oraz kompletowaniu dokumentów potrzebnych do zatrudnienia, przygotowaniu do rozmowy z pracodawcą, wspieranie i asystowanie w kontaktach z pracodawcą, w rozwiązywaniu problemów psychicznych wynikających z pracy lub jej braku.
- Pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi, w tym nauka planowania budżetu, asystowanie przy ponoszeniu wydatków, pomoc w uzyskaniu ulg w opłatach, zwiększanie umiejętności gospodarowania własnym budżetem oraz usamodzielnianie finansowe.
- Pielęgnacja - jako wspieranie procesu leczenia, w tym pomoc w dostępie do świadczeń zdrowotnych, uzgadnianie i pilnowanie terminów wizyt lekarskich, badań diagnostycznych, pomoc w wykupywaniu lub zamawianiu leków w aptece, pilnowanie przyjmowania leków oraz obserwowanie ewentualnych skutków ubocznych ich stosowania, w szczególnie uzasadnionych przypadkach zmiana opatrunków, pomoc w użyciu środków pomocniczych i materiałów medycznych, przedmiotów ortopedycznych, a także w utrzymaniu higieny, pomoc w dotarciu do placówek służby zdrowia, pomoc w dotarciu do placówek rehabilitacyjnych.
- Rehabilitacja fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu w zakresie nieobjętym przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tj. Dz. U. z 2015r., poz. 581 z późn zm.) – zgodnie z zaleceniami lekarskimi lub specjalisty z zakresu rehabilitacji ruchowej lub fizjoterapii, – współpraca ze specjalistami w zakresie wspierania psychologiczno-pedagogicznego i edukacyjno-terapeutycznego zmierzającego do wielostronnej aktywizacji osoby korzystającej ze specjalistycznych usług.
- Pomoc mieszkaniowa, w tym w uzyskaniu mieszkania, negocjowaniu i wnoszeniu opłat, organizacji drobnych remontów, adaptacji, napraw, likwidacji barier architektonicznych, kształtowanie właściwych relacji osoby uzyskującej pomoc z sąsiadami i gospodarzem domu.
- Zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych, w wyjątkowych przypadkach, jeżeli nie mają możliwości uzyskania dostępu do zajęć, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. Nr 111, poz. 535, z późn. zm.).
Niezbędne wymagania:
1. Posiadane kwalifikacje do wykonywania zawodu:
a) pracownika socjalnego, psychologa, logopedy, specjalisty w zakresie rehabilitacji ruchowej, fizjoterapeuty, pielęgniarki, asystenta osoby niepełnosprawnej, opiekunki środowiskowej lub innego zawodu dającego wiedzę i umiejętności pozwalające świadczyć określone specjalistyczne usługi,
b) oligofrenopedagoga,
c) neurologopedy.
2. Osoby świadczące specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi muszą posiadać co najmniej półroczny staż w jednej z następujących jednostek:
1) szpitalu psychiatrycznym;
2) jednostce organizacyjnej pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi;
3) placówce terapii lub placówce oświatowej, do której uczęszczają dzieci z zaburzeniami rozwoju lub upośledzeniem umysłowym;
4) ośrodku terapeutyczno – edukacyjno – wychowawczym;
5) zakładzie rehabilitacji;
6) innej jednostce niż wymienione w pkt. 1 – 5, świadczącej specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
Posiadanie przeszkolenia i doświadczenia w zakresie:
1. umiejętności kształtowania motywacji do akceptowanych przez otoczenie zachowań,
2. kształtowania nawyków celowej aktywności;
3. prowadzenie treningu zachowań społecznych.
Wymagania dodatkowe:
a) Osoba musi być dyspozycyjna, przygotowana do pracy w terenie, posiadać umiejętność dobrej organizacji pracy indywidualnej oraz pracy w miejscu zamieszkania klienta.
b) Umiejętność skutecznego komunikowania się.
c) Spostrzegawczość, podzielność uwagi.
d) Zrównoważenie emocjonalne.
e) Odporność na trudne sytuacje i stres.
f) Posiadanie nieposzlakowanej opinii.
g) Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych.
h) Niekaralność za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Wymagane dokumenty:
1) CV- życiorys zawodowy.
2) kserokopia dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz kserokopia zaświadczeń o ukończonych kursach i szkoleniach;
3) dokumenty potwierdzające spełnienie wymagań kwalifikacyjnych ustalonych w ww. rozporządzeniu (§ 3 ust. 1);
Sposób składania dokumentów:
˗ Osobiście w siedzibie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Cieszynie przy ul. Skrajnej 5, w dniach: poniedziałek 8:00 – 16:00, wtorek - piątek w godz. 7:00 – 15:30.
˗ Korespondencyjnie na adres: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie, ul. Skrajna 5, 43-400 Cieszyn.
Termin składania dokumentów: 28 grudnia 2020 r., godz. 16:00.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerami telefonu:
(33) 479 49 01 lub (33) 479 49 15 lub (33) 479 49 03.